![](https://efoni.gr/wp-content/uploads/2021/04/173730209_3779795678815141_6683240904671163616_n-818x490.jpg)
Το καλοκαίρι πλησιάζει , τα γυμναστήρια κλειστά και η καραντίνα έχει κάνει τον καναπέ συνέχεια του σώματος μας ! Αν προσθέσεις και την κατανάλωση των αγαπημένων μας σνακ κάθε φορά που βλέπουμε ένα νέο επεισόδιο της λατρεμένης μας σειράς , εύκολα καταλαβαίνεις ότι ο δρόμος της γυμναστικής στο σπίτι είναι μονόδρομος!
Η αλήθεια είναι πως λίγα πράγματα έχουν μόνο θετική πλευρά, και ένα από αυτά είναι η γυμναστική. Θα έπρεπε όλοι να την κάνουμε μέρος της καθημερινότητάς μας, ειδικά της καθημερινότητας που έχει διαμορφώσει ο κορονοϊός, που δεν μας αφήνει πολλές επιλογές διασκέδασης πλέον.
Και ναι, η γυμναστική είναι και διασκέδαση και μπορεί να γίνει και στο σπίτι με τα σωστά μηχανήματα
Η Σταματίνα Κομνηνού, personal trainer,μας παρουσιάζει παρακάτω δύο τρόπους γυμναστικής που συμβάλλουν στην σωματική μας υγεία αποδεδειγμένα.
Υδραυλική κωπηλατική
![](https://efoni.gr/wp-content/uploads/2021/04/idravliki_kopilatiki_me_lcd_othoni_130_x_67_5_x_67_cm_HOMCOM_A91_048_2-600x600-1.jpg)
Η ενέργεια που εκτελείται από το σώμα σε ένα κωπηλατικό μηχάνημα έχει οφέλη σε πάρα πολλά σημεία του σώματός μας. Καθ’ ότι η κίνηση είναι πολυαθροική συμβάλλουμε :
1) στην καύση λίπους μέσω της συνεχούς αερόβιας άσκησης ,
2) στην ενδυνάμωση γλουτών και τετρακέφαλων διότι ασκείται αντίσταση από τα πέλματα για να ολοκληρώσει η κίνηση ,
3) στην εντατική ώμων και πλάτης , συνεπώς και στη βελτίωση της στάσης του σώματος μας . Επίσης συμβάλλει και στην αποφυγή συνηθισμένων πόνων στην πλάτη και στον αυχένα καθότι οι τραπεζοειδής που στηρίζουν τον αυχένα μας ενδυναμώνονται μέσω της κίνησης που κάνουμε σε ένα μηχάνημα κωπηλατικής .
Τέλος στη σωστή σύσφιξη κοιλιακών και ραχιαίων, παράγοντες αποκλειστικοί για τη σωστή στήριξη ολόκληρου του κορμού μας.
Ελλειπτικό Μηχάνημα
![](https://efoni.gr/wp-content/uploads/2021/04/a51ca20ae2a5ca21802a572e96ab067a-1.jpg)
Απαριθμώντας τους ευεργετικούς παράγοντες ενός ελλειπτικού μηχανήματος γυμναστικής ξεκινάμε από τον πιο βασικό ο οποίος είναι η αερόβια άσκηση . Με τη συνεχή κίνηση σε όρθια στάση επιτυγχάνουμε απώλεια βάρους , κάψιμο λίπους αλλά και γενικότερη σύσφιξη του σώματος μας . Επιπλέον μέρα με τη μέρα και αυξάνοντας το χρόνο αλλά και το βαθμό δυσκολίας της άσκησης στοχεύουμε στην αύξηση της αντοχής μας και στη βελτίωση του αναπνευστικού μας συστήματος . Στο συγκεκριμένο μηχάνημα έχουμε τη δυνατότητα για γρήγορη σύσφιξη τοπικά σε χέρια και γλουτούς λόγω των αντιστάσεων που μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε κατά τη διάρκεια της άσκησης .
Οι δύο αυτές ασκήσεις , αποτελούν μια πλήρη πρόταση εκγύμνασης όλου του σώματος , που αν συνδυαστεί με σωστή διατροφή θα έχουμε άμεσα αλλά και μακροπρόθεσμα αποτελέσματα!
Bάλτε την αγαπημένη σας μουσική και ξεκινήστε!