Euroleague- Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός AKTOR: 71-65

Το ντέρμπι για την 29η αγωνιστική της EuroLeague βάφτηκε σε χρώμα «ερυθρόλευκο». Ο Ολυμπιακός βρήκε τον δικό του X-Factor του ντέρμπι στο πρόσωπο του Μόουζες Ράιτ και επικράτησε του Παναθηναϊκού με 71-65, κάνοντας έτσι το 2/2 απέναντί του στη διοργάνωση. Σε μία νίκη που του δίνει προβάδισμα απέναντι στους «πράσινους» στην ισοβαθμία.

Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός: Ο αγώνας
Ο Γουόκαπ ξεκίνησε κανονικά στην πεντάδα του Ολυμπιακού και ανέλαβε τον Κέντρικ Ναν, αλλά οι «ερυθρόλευκοι» δεν είχαν ρυθμό επιθετικά. Τα λάθη τους έδωσαν την ευκαιρία στον Παναθηναϊκό να μπει με ένα μικρό +5 (4-9, 5′) στην αναμέτρηση. Η αστοχία και η νευρικότητα συνεχίστηκε και από τις δύο πλευρές, μέχρι το τρίποντο του Κάνααν που ξεκόλλησε τον Ολυμπιακό (7-9, 7′).

Με τον Αταμάν να φέρνει από τον πάγκο τους Σλούκα και Λεσόρ, η άμυνα των «πρασίνων» συνέχισε να έχει τις λύσεις και να… χτίζει μομέντουμ, την ώρα που ο Ναν με δύο τρίποντα διαμόρφωσε το πρώτο διψήφιο προβάδισμα (7-17, 9′).

Ο Μπαρτζώκας έπαιξε και με τους δύο χειριστές του στο παρκέ για καλύτερη οργάνωση και με τον ερχομό του Ράιτ βρήκε ενέργεια, τρανζίσιον. Ο Αμερικανός έβαλε την υπογραφή του στο 9-0 των Πειραιωτών (18-19, 13′). Λίγο αργότερα έγινε και διψήφιος, φτάνοντας τους 11, με τον Παναθηναϊκό από την άλλη να τον ποστάρει με τον Λεσόρ, διατηρώντας το προβάδισμά του.

Τέσσερα σερί τρίποντα από Σλούκα, Παπανικολάου, Γκριγκόνις και Μπραζντέικις άνοιξαν τον ρυθμό, με τον Φαλ να ισοφαρίζει στους 33 πριν το ημίχρονο.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε πρώτη φορά στο 21ο λεπτό με το καλάθι του Πίτερς και έφτασε ως το 45-35 με το τρίποντο του Παπανικολάου (25′), αφού η άμυνα με αλλαγές του Μπαρτζώκα έβαλε άλυτους γρίφους στην «πράσινη» επίθεση. Κάτι που φάνηκε άλλωστε από τους μόλις τρεις πόντους ενεργητικό μετά από 7 λεπτά στο δεύτερο μέρος για τον Παναθηναϊκό.

Φαλ και Παπανικολάου έκλεισαν κάθε γραμμή πάσας και σουτ στην άμυνα του Ολυμπιακού, με τον Ναν να βρίσκει μετά από ώρα λύση με… τετράποντο για το 48-42 (30′). Αυτός ήταν που συνέχισε να βλέπει το καλάθι και με 9 σερί έφερε το ντέρμπι στον πόντο 48-47 (31′).

Ο Μπαρτζώκας προχώρησε με ψηλό σχήμα, βάζοντας και αυτός τον Πίτερς στο «3», με τον ΜακΚίσικ να καρφώνει στο τρανζίσιον για το 54-49 (33′). Ο Ράιτ όμως συνέχισε να κάνει απίθανα πράγματα, με ένα τρομερό κάρφωμα στο πρόσωπο του Λεσόρ που ξεσήκωσε το ΣΕΦ (57-52, 35′). Οι «ερυθρόλευκοι» έχασαν ευκαιρίες να ανοίξουν εκ νέου τη διαφορά και το τελευταίο τετράλεπτο… μύριζε σκληρό ντέρμπι.

Ο Πετρούσεφ σκόραρε για το 61-56 πριν το τελικό βιράζ του τριλέπτου, με τον Μήτογλου να απαντάει από την περίμετρο. Ο Γουόκαπ επέστρεψε για τα δύο λεπτά που απέμεναν με το σκορ στο 63-59, η μπάλα μπήκε και βγήκε σε ένα σουτ του Σλούκα για τρεις, ο Ναν βρήκε σίδερο και το +6 ικανό για να φέρει τη νίκη. Ο Ράιτ βρέθηκε παντού και υπέγραψε το τελικό 71-65 για τους «ερυθρολεύκους«

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 7-17, 33-33, 48-42, 71-65.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Στην ενέργεια που έφερε ο Ολυμπιακός από τον πάγκο του, με πρώτο από όλους τον Μόουζες Ράιτ. Η άμυνα με αλλαγές των «ερυθρολεύκων» εγκλώβισε τον Παναθηναϊκό.

Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ: Ο εκπληκτικός Μόουζες Ράιτ πέτυχε 19 πόντους με 9/9 δίποντα, 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο.

ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ: Από τον Μάριους Γκριγκόνις ο Παναθηναϊκός πήρε 7 πόντους με 0/1 δίποντο, 2/6 τρίποντα.

ΣΥΜΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΕΣ ΣΤΗ ΝΙΚΗ: Τρομερό ματς σε άμυνα και επίθεση από τον Παπανικολάου (9π.) που έδωσε λύσεις όταν ο Ολυμπιακός κόλλησε. Στους 11π. ο Πίτερς, εξωπραγματικός ο Γουόκαπ που έπαιξε τραυματίας και ολοκλήρωσε με 4 πόντους, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 4 κλεψίματα, κυνηγώντας τον Ναν όλο το βράδυ.

ΠΗΓΕ ΣΤΡΑΦΙ Η ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥ: Ο Κέντρικ Ναν ξέσπασε μετά το 28ο λεπτό και έφτασε τους 17 πόντους αλλά δε βρήκε συμπαραστάτη.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Ο Παναθηναϊκός ολοκλήρωσε το ντέρμπι με 9 ασίστ για 18 λάθη.

ΤΙ ΕΙΧΕ ΣΥΜΒΕΙ ΣΤΟΝ Α’ ΓΥΡΟ: Ο Ολυμπιακός είχε επικρατήσει του Παναθηναϊκού στην παράταση.

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΤΟΥΣ: Ο Ολυμπιακός αντιμετωπίζει την Καρδίτσα στο ΣΕΦ (16/3 – 20:15), ενώ ο Παναθηναϊκός τον ΠΑΟΚ στη Θεσσαλονίκη (17/3 – 17:15).