«Μαγικό» Λαύριο ισοπέδωσε τον Προμηθέα για την ισοφάριση!

Το Λαύριο ανέτρεψε την κατάσταση στη σειρά των ημιτελικών αφού επικράτησε 92-77 του Προμηθέα στην Πάτρα κι επέστρεψε για τα καλά στη σειρά με το σκορ πλέον από το 0-2 στο 2-2!

Το Λαύριο και ο Προμηθέας θα λύσουν οριστικά κι αμετάκλητα τις διαφορές τους σ’ αυτή τη συναρπαστική σειρά το Σάββατο (29/5-20:00) στην έδρα της ομάδας του Χρήστου Σερέλη.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Το Λαύριο παρουσίασε περισσότερες λύσεις και είχε πλουραλισμό απέναντι στον Προμηθέα που είχε μεγάλη αστοχία. Ενώ από ένα σημείο και μετά, η ψυχολογία και η αυτοπεποίθηση των  φιλοξενούμενων έριξε και τη ψυχολογία.

Η ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ: Ο αγώνας δε διέφερε από τους προηγούμενους. Πολύ σκληρός από την αρχή, με ενέργεια και διάθεση κι από τις δύο ομάδες. Ο Δημήτρης Αγραβάνης ήταν ο παίκτης που οδηγούσε τον Προμηθέα με 11 πόντους στην πρώτη περίοδο ενώ το Λαύριο είχε περισσότερο πλουραλισμό.

Αλλά τα 1/7 τρίποντα των φιλοξενούμενων ήταν μεγάλο θέμα μαζί με τις 9 χαμένες βολές κι από τις δύο ομάδες στο πρώτο δεκάλεπτο. Όπου ο Προμηθέας προηγήθηκε 23-19 αλλά το Λαύριο στην πορεία με επιμέρους σκορ 12-2 προσπέρασε με 31-28 στο 14’.

Οι φιλοξενούμενοι στέκονταν πολύ καλύτερα αμυντικά αλλά κι επιθετικά από τον Προμηθέα και προηγήθηκε 43-36 στο τέλος του ημιχρόνου. Στα αξιοσημείωτα οι 8 άστοχες βολές και τα 1/9 τρίποντα του Προμηθέα στο πρώτο εικοσάλεπτο.

Με τον Τζεράι Γκραντ κυρίαρχο ο Προμηθέας πέρασε μπροστά με 46-45 στο 24’ και το Λαύριο άρχισε να έχει το πρώτο μεγάλο πρόβλημα με το τέταρτο φάουλ του Μουράτου. Όμως οι φιλοξενούμενοι απάντησαν εκ νέου και πέρασαν μπροστά με 53-50 με 3’23’’ για το τέλος κι ενώ ο Τζεράι Γκραντ έβγαζε πρόβλημα ζητώντας αλλαγή…

Οι φιλοξενούμενοι κυριαρχούσαν και 1’42’’ πριν το τέλος της 3ης περιόδου μετά από τρίποντο του Κόζι έφτασαν στο +8 (σκορ 60-52). Προς το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, τρεις παίκτες του Λαυρίου (Μουράτος, Ντιαλό και Ανοσίκε) είχαν τέσσερα φάουλ ενώ ο Προμηθέας μάζεψε το σκορ (60-63).

Στο 33’ οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν 73-65 και πήραν το πάνω χέρι ξανά έχοντας περισσότερες λύσεις από τον Προμηθέα. Κυρίως όμως είχαν απαντήσεις κάθε φορά που οι γηπεδούχοι έκαναν απόπειρα να πλησιάσουν. Με 3’22’’ για το τέλος του Λαύριο ξέφυγε με 83-72 και είχε γίνει το απόλυτο φαβορί για την αναμέτρηση. Οι φιλοξενούμενοι δεν έχαναν με τίποτα αυτόν τον αγώνα.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ: Τα 3/23 τρίποντα του Λαυρίου με 0/6 από τον Κλαβέλ

Ο MVP: Ο Τάισον Κάρτερ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-19, 36-43, 60-63, 77-92

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Γιατράς): Αγκμπελίς 8, Κλαβέλ 5, Δ. Αγραβάνης 21, Γ. Αγραβάνης, Τζέριαν Γκραντ 15, Τζεράι Γκραντ 11, Λούντζης 8, Φορντ, Χριστοδούλου, Γιαννόπουλος 9

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Κάρτερ 29, Μουράτος 13, Ντιαλό 13, Ντέιβις 15, Γερομιχαλός 3, Κόζι 15, Σάβατζ, Περσίδης, Ανοσίκε 4, Μαστρογιαννόπουλος

Πηγή: sporttime.gr