![](https://efoni.gr/wp-content/uploads/2022/06/284196508_2893149937655435_257784645130410801_n-818x490.jpg)
Με εντολή του Περιφερειάρχη Αττικής Γιώργου Πατούλη, ο Αντιπεριφερειάρχης Ανατολικής Αττικής Θ. Αυγερινός βρέθηκε από την πρώτη στιγμή στα μέτωπα της πυρκαγιάς, τόσο στο
Πανόραμα Βούλας, στην κορυφογραμμή Βάρης – Κορωπίου και στην Πέτα Κουβαρά, όσο και σήμερα το μεσημέρι στον Πράσινο Λόφο στην Αρτέμιδα, φωτιά που οριοθετήθηκε σχετικά άμεσα,
χάρη στην γρήγορη κινητοποίηση της Πυροσβεστικής.
Η Περιφέρεια Αττικής, στο πλαίσιο των αρμοδιοτήτων της, συνεπικουρεί με βυτιοφόρα νερού καθώς και μηχανήματα έργου, όπου αυτά κριθούν απαραίτητα, κατόπιν αιτήματος από την Διοίκηση της Πυροσβεστικής.